Tickets for the big 40th!

cbwc006_bw orig members

 40

 CBWPC’s 40th Season Celebration

All past and present members are invited to celebrate the last 4 decades at City Beach Water Polo Club. The perfect opener to our 40th season!
  
3 course dinner * drinks included * DJ * special guest MC
 Official launch of “The History of City Beach Water Polo Club Inc
 
If you haven’t already, you can now reserve your copy of the book that captures our Club’s history from 1979 – 2018. It includes plenty of stories, memories, legends and photos from the past 40 years. 
 
Venue:  Function Centre,  Claremont Football Club
 
Dress:  Formal Attire
 
Seating:  Tables of 10 
 
Tickets:  Individual tickets to be purchased; arrange to sit with friends on the night.
 
 
Early Bird ticket* $98
Standard ticket $125
Club’s History Book $75
*Early bird tickets available until August 31st.
 Please note, this is an 18+ event
 

Buy your tickets here

cbwc006_bw orig members

State League Grand Final Fever!!

womens-PL-768x409

Congratulations to all our teams who made the Senior and Junior State League Grand Finals this year! A fantastic end to a strong season of water polo.

Well done to the Juniors who showed the Seniors how it’s done! We had 5 junior teams playing last Sunday with 4 claiming the premiership flag!

  • GOLD MEDAL WINNERS
    • 14U A Girls – coached by Rob Cullingford
    • 16U A Boys – coached by Matt George, assisted by ‘The Rotator’ Simon Williams
    • 18U A Girls – coached by Scott Schweickle 
    • 18U A Boys – coached by Nic Hughes
    • Premier League Women – UWA Rangers, coached by Scott Schweickle
  • SILVER MEDAL WINNERS
    • 14U A Boys – coached by Joe Goldfinch
    • Div 2 Hop Bears
    • Div 1 Oils
    • A Reserve PC’swomens-PL-768x409

You can see all the results and winning team photos below on Water Polo WA’s website 

SunSmart Juniors GF Results

Premier League and Seniors GF Results

 

The fun of the Finals weekend has been captured through many different lenses. For all of these game action shots below we would like to acknowledge Kylie Geelen. Thanks Kylie! Keep scrolling for more pics of Senior Grand final day and the intimate Wind Up presentations.

14A BEARS – PREMIERS in action!

_dsc1437bwsmall_40126668245_o _dsc1418bwsmall_40126675805_o _dsc1446small_40126653895_o _dsc1443small_40126657725_o _dsc1494small_40310932374_o _dsc1487small_40310936314_o _dsc1509small_40310926814_o _dsc1519small_39211017990_o _dsc1641small_40977964322_o _dsc1657small_40126588065_o _dsc1696small_40310871734_o _dsc1680small_40310878254_o _dsc1723bwsmall_41020099761_o _dsc1719bwsmall_40977939542_o29541314_10155083279692504_6473567942447585842_n_39211166850_o

 

16A BLUES  – PREMIERS on fire!

_dsc1728small_40999203702_o _dsc1736small_27169851798_o _dsc1765small_39232308320_o _dsc1784small_40332367094_o DSC_0679 DSC_0760 _dsc1841bwsmall_26170066387_o DSC_0666 _dsc1822small_26170075837_o _dsc1738small_40332396354_o _dsc1754small_39232312270_o _dsc1830small_26170071417_o

DSC_0760

Hop Bears got so close!

_dsc1207small_40089007205_o _dsc1200small_40982051221_o _dsc1229small_39173458400_o _dsc1221small_40089010775_o _dsc1242small_40089012925_o _dsc1235small_40089012255_o _dsc1253small_40940621602_o _dsc1268small_39173474270_o_dsc1286small_26111257187_o _dsc1285small_26111255547_o _dsc1301small_26111270697_o _dsc1305small_40982082321_o

Oils claim the silver

_dsc1315small_40941010492_o _dsc1321bwsmall_40982522511_o _dsc1337small_40273523044_o _dsc1340small_39173946810_o _dsc1358small_39173950140_o _dsc1356small_39173949110_o _dsc1393small_39173958570_o _dsc1385small_27111895118_o _dsc1389small_40273532654_o _dsc1406small_39173964900_o _dsc1399small_39173962350_o _dsc1403small_27111901078_o

A big THANK YOU to our Committee and all those behind the scenes who make Grand Final weekend and the season run so smoothly:

  • Jackie Vittino – so much happens because of this amazing lady who also manages Flippa Ball and District Schools competitions
  • Amy and Dan – BBQ! 
  • Matt, Taylor, Drew and helpers – Cafe and Bar
  • Susi Pedley – Uniform guru
  • Louise Storey and all our wonderful table staff
  • All of our Age Delegates for juniors – legends!!
  • Club Captains – Women: Michelle Simson  Men: Dan Toleman

20180324_134857 20180324_13052020180324_13483620180324_135128 20180324_134929 20180324_175428

20180324_130636 20180324_131428(0) 20180324_131443 20180324_132739 20180324_134415 20180324_140345 20180324_140521 20180324_175500 20180324_175558 20180324_175732 20180324_175613 20180324_175819 20180324_181032 20180324_181100 IMG_6508 20180324_140356

20180324_130630 20180324_131251(0) 20180324_132614 20180324_134426 20180324_140331 20180324_140457 20180324_181313

Junior Wind Up!

Wind Up

Following the awesome results of the Grand Finals 2 weeks ago, the Juniors celebrated their 2018 season and acknowledged the many people who made it so successful, and fun!

Wind Up

Congratulations to all of the team MVP’s and Coaches award recipients.  Special mention to SL Association Division Best and Fairest winners, James Lantzke (U14A Boys), Andrew Barber (U16A Boys) and Taz Williams (U18A Boys) – outstanding!

We would like to pay tribute to those members of our Club who were awarded special Club awards in recognition of their efforts both in and out of the pool.

2018 JUNIOR POLO BEAR OF THE YEAR

This person is an all-rounder who represents our club with excellence, showing dedication and commitment to the Club.  They give their best in the pool, when they train and play, and are always willing to help around the Club.  With a positive attitude they are a great example for younger players to look up to.

The 2018 winner was nominated for her fantastic work with coaching Friday night FlippaBall teams and Saturday morning DSC teams.  She happily assists whenever called upon.  She always has a positive manner and attitude and is extremely polite.  Her sister won it last year. What a family!

Congratulations to UWA City Beach Water Polo Club’s Best Junior Club Member for 2018, Sami Rasmussen. 

IMG_6582 IMG_6591

2018 SENIOR POLO BEAR OF THE YEAR

The Senior Award this year went to a person who has worked tirelessly to help out our club.  She has managed no less than 5 Under 14 teams for the past 3 seasons and has just taken 40 14U boys and crew to the National Club Champs in Canberra.  She works, she runs a busy house, she keeps Damo in line, and she gives and gives and gives to our Junior program.

Congratulations to UWA City Beach Water Polo Club’s Best Senior Club Member for 2018, Maryanne Marshall

IMG_6583

RISING STARS

Traditionally we recognise a select few players who we believe have a big future in water polo, with the prestigious awards of Rising Star in the Under 14’s and Most Outstanding Junior in the U16’s. This is selected by our Head Coaches.  Congratulations to our  UWA CB Rising Stars for 2018.

UWA CBWPC U14 Boys Rising Star Ashton Tessler
UWA CBWPC U14 Girls Rising Star Zelma Koka
UWA CBWPC U16 Most Outstanding Junior Boy Campbell McAullay
UWA CBWPC U16 Most Outstanding Junior Girl Jamie Cannon

Fab 4 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Again, a HUGE shout out to the amazing Coaches, managers and parents who support our strong Junior Program.

Thanks especially to Damian Kelly for his continued excellence, patience and humour in working with so many energetic and talented young polo bears!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

How fast are our Fastest Junior Bears!?

20180204_170703

Congratulations to the 14U and 16U Junior players who got involved in the inaugural StreetX Fastest Junior Bear event yesterday.

A big shout out to Jackie Vittino for all her work in organising the day and to Clare Barber, Lisa Lilleyman, Maryanne Marshall and our time keepers for helping out. Thank you! 

Also to the Fastest Bear founders Nathan and Simon Phillips, and the Fastest Oldest Bear Charlie Liggins who were on hand to inspire the next generation!! May this be the start of an annual Club event. 

See all the photos from the day below…..including the elegant Swan Relay!

So, just how fast are our Fastest Junior Bears over 33m?

RESULTS

14U BOYS

  1. Thomas Michael – 19.00s
  2. James Lantzke – 19.81
  3. Josh Rasmussen – 20.30

Special  mentions to Jett Jaegar-Harvey who was Fastest Born 06 and made 14U final and Josh Rasmussen – Fastest B05

16U BOYS20180204_170605

  1. Andrew Barber – 16.78s
  2. Flynn Mason – 17.32
  3. Menno Talbot – 17.88

Special  mention to Declan Cook – Fastest B03

14U GIRLS

  1. Bella Sayer – 19.87s
  2. Alice Williams – 19.94
  3. Zelma Koko – 20.16

Special mention to Gabrielle Sayer – Fastest B05

16U GIRLS

  1. Jamie Cannon- 19.56s
  2. Millie McFarlane – 20.88
  3. Sami Rasmussen – 20.94

Special Mention to Sami Rasmussen = Fastest B03

LONGEST THROW

GIRLS 

14U – Zelma 

16U – Georgia 

BOYS

14U – Owen 

16 U – Billy (see the footage on our Insta page!)

How long will our Fastest Jnr Bear records stand for?!