Senior Awards Night

UWA CB towels

UWA CB towels

Congratulations to the following senior players who were awarded Fairest and Best, as voted by the referees, and awarded towels at the Senior Windup at the Village Bar in Subiaco on 1 April 2016.

Division 3 Spirit Sisters – Nicole Bailey

Division 3 Sisters – Lucy Houghton

A Reserve Women – Madison Rigo

Women’s Premier League – Dayna O’Leary

Division 4 Reds – Brett Pateman

Division 3 TBA – Arthur Schotgerrits

Division 3 Growlers – Simon Phillips & Andrew Meyer & Quaid Lorcan

Division 3 Drop Bears – Tom Stewart

Division 2 Bears– Kevin Roberts

A Reserve Blacks – Blake Fabling & William Lantzke

A Reserve Oils – Ben Vittino & Brad Hopkins

A Reserve Draught – Tom Sangster

A Reserve Kinetics – Ben McCleery

Men’s Premier League – Milos Vukicevic (AKA Yogi)

In addition to these awards congratulations to –

Senior Women’s Captain Kelle Mason for winning the outstanding contribution to women’s water polo award

The ubiquitous Paul Lilleyman for winning the Polo Bear of the Year (best club person / volunteer) award

And 2016 premiership winners the Premier League Men for winning the Steve O’Keefe team of the season award.

Huge thanks to Senior Men’s Captain Dan Toleman for organising the senior wind up.

Windup 1 April 16

(Kelle Mason and Dan Toleman)

 

Under 16 Boys win Gold in Hobart to give City Beach the Trifecta!

Hobart 2015

Congratulations to the Under 16 Bears team who won gold at the Under 16 National Club Championships in October.

Thirty teams from around Australia competed over six days culminating in the City Beach Bears playing cross town rival and last year’s premiers Melville Sharks in the grand final.

The team comprised of Christian Kyriakou, Blake Fabling, Lachlan Vos, Daniel Vittino, Mitchell Atkinson, Will Lantzke, Oliver Davis, Riley Maurich, Josh Powell and Max Garbutt-Wilkins with special mention to Harry Konowalous who was awarded Goal Keeper of the Tournament.

For the full game report go to http://www.waterpoloaustralia.com.au/news-media/news/news-article/article/2015/october/boys-16u-nat-champs-title-headed-west-after-finalists-locked-in/

Following on from an outstanding local summer season City Beach won the title at the Boy’s Under 14, Under 16 and Under 18 National Club Championships.

Proud President, Mr Peter Hughes, thanked the players, the parents, and everyone involved, in particular the Boy’s Head Coach – Mr Andrei Kovalenko and the Junior Co-Ordinator – Mr Damian Kelly, for their dedication and commitment.

Hobart 2015

 

Registering for State League Competitions!

The 2015/16 state league season is starting soon –

Under 18 (Born 1998 and 1999), Under 16 (Born 2000 and 2001) and Under 14 (Born 2002 and younger)

commences Monday 12 October.

Masters starts Tuesday 13 October and Seniors (A Reserve to Division 4) starts Wednesday 14 October.

All players must have registered and paid before playing.

For more information see the Registration tab above!

 

Grand Final Glory!

Flags 2015

City Beach have capped off an outstanding 2014/2015 season with ten premiership flags!

Congratulations to the following teams –

Masters 60+ Grizzly Bears,

Masters 50+ White Bears,

Challenge Cup Men,

A Reserve Kinetics,

Division 1 Oils,

Division 2 Bears,

Under 18A Boys,

Under 14A Boys,

Under 16A Girls,

Under 14A Girls.

With special mention to the Under 16A boys whose game went to penalty shoot-out.

Congratulations as well to the following City Beach players who won the Association Fairest and Best for their Division, as voted by the game referees –

Al Marsh – Masters 60+

Rob Cullingford – Masters 50+

Peter Easton – A Reserve Men

Joe Baclzer – Division 1 Men

Tom Stewart – Division 3 Men

Lucy Houghton – Division 3 Women

Under 18 Boys – Tim Putt

Under 16 Boys – Will Lantzke

Under 14 Boys – Andrew Barber

Under 18 Girls – Perri Thompson

 

Under 16s Return from Nationals!

U16 Nationals Girls

Congratulations to our Under 16 Teams on their successful National Club Championships.

CBWPC sent two boys’ teams to Hobart and one girls’ team to Canberra.

In the boys’ competition, our Bears finished fourth, narrowly missing out on a Bronze Medal to Drummoyne.  Our development team, the Reds, finished their tournament with a win and are looking forward to coming back bigger and better next season.

Congratulations to Jed Thompson on being named as one of seven players in the Team of the Tournament.

In the girls competition, our Bears finished seventh in a nail biting game against home town rivals Melville.  At full time the result was 5/5 so the game was forced into a penalty shootout.  Captain Neve Annett, Tayla Barbas and Rebecca Liddle were successful with their attempts and goalie Natasha Liddle did such a brilliant job that Melville only managed two on the board.  It was a very exciting result.

.U16 Nationals GirlsNationals

 

We are very proud of all our players!